Середа, 08.07.2020, 06:29

Соціальні мережи

ПРОФОРІЄНТАЦІЯ

Вибір професії – шкільна профорієнтація

Профорієнтація – не просто красиве слово. За цим терміном криється чимало роботи старшокласників (зокрема учнів 9 та 11 класів), шкільного психолога, адміністрації освітнього закладу, класних керівників, вчителів-предметників та батьків.

Професійна орієнтація в закладах освіти передбачає різноманітні види роботи.

• З боку соціального педагога кінцевою метою цієї діяльності  є ознайомлення майбутніх абітурієнтів з  конкретними професіями,  навчальними закладами, вимогами до вступу до них, підготовкою, вміннями та навичками необхідними  для опанування певною професією.

• Метою діяльності шкільного психолога є встановлення індивідуальних здібностей, нахилів, потреб чи мотивації до певної професії. Донесення результатів до класного керівника, батьків – за бажанням, а обговорення безпосередньо з учнями – обов’язкове.

Найчастіше на практиці використовується  тестова методика ДДО Є.А. Клімова. Відповідно до результатів тестування можна встановити до якого типу професій в конкретного учня здібності виражені найбільше.

Наприклад, тип «людина-людина». Тобто, якщо учень набирає високу кількість балів по цьому типу – це свідчить про те,  що такій дитині в житті легко дадуться професії, що передбачають багато соціальних контактів. Такі професії як – вчитель, соціальний працівник, менеджер, консультант  і т.д. Високі бали по типу «людина -техніка» (традиційно більші в хлопців) –  свідчать про те, що професія механіка, зварювальника, оператора збирача механізмів і т.п. – оптимальний варіант.

Діагностика індивідуальних здібностей на цьому не завершується, бо зазвичай профорієнтаційне тестування включає декілька тестів різного спрямування для максимально точного результату.

Чому профорієнтація в школі така важлива?

На вибір професії  одинадцятикласника впливає декілька факторів. Це зокрема:

• Думка батьків (або позиція авторитетних дорослих);
  • Поради друга, подруги;
  • Престижність, мода, тренд самої спеціальності;
  • Орієнтовна заробітна плата;
  • Престиж навчального закладу + доступність його фінансово (якщо мова йде про навчання на контракті).

І серед усіх цих факторів впливу – думка самої дитини та її здібності поступово відходять якщо не на останнє місце, то в більшості, враховується в останню чергу. Як результат – робота не за освітою характерна більшості сучасної молоді (25-30 років).

Огляд сервісів, що допоможуть з вибором професії та самовизначенням

1. https://www.eduget.com/uk/course/proforientatsiya/

Ресурс на якому можна безкоштовно підготуватись до ЗНО. Але окрім того зібрана велика бібліотека онлайн-курсів з різних професій.  Є як платні, так і безкоштовні курси. Продивившись які можна скласти уявлення про ту чи іншу професію, бізнес. Зрозуміти чи хочеш ти навчатись в заданому напрямку.

1. http://kariera.in.ua/

Дуже корисний сайт, на якому в одному місці зібрана велика кількість матеріалів та порад від профорієнтації до порад з пошуку роботи чи підробітку під час навчання.

1. https://smartia.me/

На цьому сайт (до речі, він російськомовний) зібрані інформаційні матеріали по вибору професії, є онлайн-тестування (зокрема опитувальник Голанда). Але цей ресурс вигідно відрізняється описом та характеристикою сучасних професій, як от продукт-менеджер, ВЕБ-аналітик, графічний дизайнер та ін.. Плюс тут можна почитати «історію успіху» - тобто приклад окремої людини, котра чогось досягла в даній професії.

На останок хочеться процитувати Ф.Д. Рузвельта, який говорив, що:  «єдиною межею наших завтрашніх звершень стануть наші сьогоднішні сумніви». Долайте сумніви і все вдасться.

«  Липень 2020  »
[04.09.2017]
КТС “День Знань” (0)
[11.09.2017]